زندگی نامه شهید تیمور مرادقلی

زندگی نامه شهید تیمور مرادقلی

شهید تیمور مرادقلی , اولین شهید استان سیستان و بلوچستان از برگزار کنندگان و اداره کنندگان راهپیمایی ۱۷ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ بود .

زندگی نامه

در سومین روز شهریور سال 1329 در خانواده ای مذهبی ، متدین و مستضعف در شهر زاهدان به دنیا آمد . پدر نام تیمور را بر فرزندش نهاد و به او رسم مردانگی و جوانمردی و گذشت آموخت . شهید تیمور هنگامی که تحصیلات ابتدائی را در دبستان امیر معزی به پایان رساند پدر بزرگوارش را از دست داد و در همان اوایل نوجوانی سرپرست مادر از کار افتاده و برادر و خواهرش شد.

 در امتحانات نهایی رشته برق هنرستان صنعتی ششم بهمن سابق زاهدان شرکت و در سال تحصیلی 48_ 49 موفق به اخذ مدرک دیپلم شد . در مرداد ماه 1353  ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 2  فرزند پسر است که الحمدالله با مدیریت بسیار خوب همسر شهید هر کدام در حال حاضر سندی برای خدمتگزاری به نظام و حفظ آثار آن شهید گرانقدر هستند .

ورود به آموزش و پرورش و انجام فعالیتهای علمی آموزشی

  تیمور پس از اخذ مدرک دیپلم ابتدا به عنوان آموزگار سپاه دانش مشغول به خدمت مقدس معلمی در شهرستان کاشمر شد و بدلیل پایبندی به مقررات و انضباط کاری ، خوش برخورد بودن و جدیت در تدریس پس از گذراندن دوره دانشسرا در سال 1351_1352 به استخدام رسمی آموزش و پرورش در آمد . پس از مدت کوتاهی ایشان بعنوان مدیر دبستان روستای فرگ شهرستان کاشمر انتخاب و در طول این مدت رئیس اداره آموزش و پرورش کاشمر بارها از عملکرد ایشان اظهار رضایت و قدر دانی می نماید .

 

ایشان اعتقاد خاصی به خدمت در مناطق محروم داشت طی مکاتبه ای با رئیس آموزش و پرورش شهرستان تعهد می نماید در صورت موافقت برای ادامه تحصیل تا پایان خدمت صرفاً در روستاها و مناطق دور افتاده خدمت نماید . لذا موافقت می شود ضمن خدمت به تحصیلات عالیه خود در رشته مهندسی برق ادامه می دهد.

از جمله فعالیت‌های وی پخش بیانیه ، توزیع اطلاعیه‌ها و تصاویر حضرت امام (ره) و برگزاری و شرکت در جلسات ضد رژیم بود.

فرخ میرشکار همسر شهید تیمور مرادقلی نیز در خصوص چگونگی شهادت همسرش بیان کرد: روز هفده بهمن مهمان داشتیم و من منزل بودم که نهار درست کنم منتظرش بودم . نزدیک خانه یکی از دانش آموزانش را دیدم و سراغش را گرفتم گفت مدرسه تعطیل شد و همه معلمان رفتند تظاهرات تا ساعت 11 و نیم منتظر شدم باز هم خبری نشد و رفتم منزل خواهرش آنجا هم نبود . همانجا بودم که پسر خواهرش آمد گفت که پشت بلندگو گفته اند تیمور مرادقلی زخمی شده و او را برده اند بیمارستان دیگر نفهمیدم چطور خودم را به بیمارستان رساندم ، 5 ماهه باردار بودم و به شدت پریشان شدم . حکومت نظامی بود و اجازه ورود به بیمارستان را نمی دادند . با اصرار وارد شدیم و گفتند اتاق عمل است، همانجا بودم، که خبر شهادتش را دادند .

پنج روز بعد مردم شیرینی پیروزی انقلاب پخش می کردند . برایش خوشحال بودم که در راه آرمان و امامش جان خود را فدا کرد و انقلابی که به دنبال آن بود به ثمر نشست .

 

گفتنی است شهید تیمور مراد قلی اولین شهید سیستان و بلوچستان ، از برگزار کنندگان و اداره کنندگان راهپیمایی 17 بهمن ماه سال 1357 بود که در این راهپیمایی بر اثر حمله به صفوف انقلابیون به درجه رفیع شهادت نائل گشت و در گلزار شهدای زاهدان به خاک سپرده شد .