علم و تفکر

افسردگی در نوحوانان

👈👈👈 نشانه های افسردگی در دوران نوجوانی👇👇👇

افسردگی می‌تواند در نحوه تفکر، احساس و رفتار نوجوان اثر گذاشته و بروز مشکلات احساسی، کارکردی و جسمی را به همراه داشته باشد.

👈 نشانه‌های افسردگی در نوجوانان شامل بروز تغییرات در نوع نگرش و رفتار وی می‌شود که با احساس ناراحتی و مشکل در خانه یا مدرسه، مشکل در فعالیت‌های اجتماعی یا دیگر جنبه‌های زندگی خود را نشان می‌دهد. احساس ناراحتی، عصبانیت، ناامیدی، زودرنج شدن، بی‌انگیزه شدن، از دست دادن عزت نفس، احساس بی‌ارزش بودن، مشکل در تمرکز کردن و تصمیم‌گیری از علائم این عارضه خُلقی در بیشتر نوجوانان است.

👈 بروز علائمی از قبیل احساس خستگی و نداشتن انرژی کافی، بی‌خوابی، تغییر اشتها،‌ گرایش به مواد مخدر، احساس بی‌قراری، شکایت از دردهای بی‌دلیل در نقاط مختلف بدن، انزوای اجتماعی، افت عملکرد تحصیلی، خودزنی و خودکشی هم از نشانه های افسردگی در دوران نوجوانی هستند که باید جدی گرفته شوند. افسردگی در دوران نوجوانی علتهای مختلفی دارد و می‌تواند بر اثر موارد ذیل ایجاد گردد: - ترکیب شیمیایی مغز -هورمون‌ها - رفتارهای ارثی - آسیب‌های دوران کودکی - یادگیری الگوهای تفکر منفی - وجود مشکلاتی که تاثیر منفی بر عزت نفس دارند - قربانیان خشونت‌های فیزیکی، جسمی و جنسی - ابتلا به دیگر مشکلات سلامت روان - ابتلا به بیماری‌های مزمن از قبیل سرطان و دیابت - مصرف مواد مخدر.