مناطق گردشگری

«سفر کردن انسان‌ها را فروتن می‌کند زیرا در سفر است که شما پهناور بودن جهان و عظیم بودن همه آنچه در آن زندگی میکنید را کشف می‌کنید.» *** با علم و تفکر سفر کنید ***

پارک ژوراسیک

آدرس :  تهران - سعادت آباد - میدان بهرود - بلوار شقایق

در منطقه سعادت آباد تهران پارک ژوراسیک با طراحی فضایی متفاوت از سایر پارک ها اقدام به ساخت محیطی گردشگری تفریحی و آموزشی کرده است. این پارک که به آن بوستان دایناسورهای متحرک نیز گفته می شود در خود مجسمه های متحرک از دایناسور ها در ابعاد واقعی با صداها و جلوه های خاص و همینطور اطلاعاتی از نام تا نوع زندگی هر کدام را در کنارشان ثبت شده است. این مجموعه که در سال 1392 هجری شسی به بهره بر داری رسیده است دارای امکانات رفاهی و تفریحی دیگری مانند سینما سه بعدی،استودیو ژوراسیک و کافی شاپ مخصوص می باشد.

پل طبیعت

آدرس :  تهران - بزرگراه حقانی - بین پارک طالقانی و آب و آتش

پل طبیعت تهران یک پل دو طبقه غیر خودرویی و پیاده رو است که در عباس آباد تهران و بر فراز بزرگ راه مدرس که پارک آب و آتش را به بوستان طالقانی متصل می کند به گفته منابع موجود طراحی این پل زیبا را لیلا عراقیان و یکی از همکارانشان انجام داده اند. این پل فقط محل عبور نیست و می توانید از بالای آن تهران را نظاره گر شده و یا در محیط های طراحی شده آن ساعاتی را بگذرانید.

بام تهران

آدرس :  تهران - انتهای خیابان ولنجک

اگر به دنبال ثبت تصویری زیبا در ذهن خود از تهران هستید و یا اینکه اگر می خواهید تهران را از نگاهی متفاوت نظاره گر شوید به بام تهران در منطقه سعادت آباد سر بزنید. این مجموعه باآب و هوای زیبای خود و دور از شلوغی و آلودگی فضایی زیبا در کنار امکانات رفاهی خود برای تفریح و سرگرمی افراد رقم خواهد زد.

باغ موزه هنر ایرانی

آدرس :  تهران - خیابان ولیعصر - الهیه

یکی دیگر از موزه های زیبای تهران که ترکیبی از باغ موزه است باغ موزه هنر ایرانی در فضایی زیبا و دلنشین می باشد. که دارای فضاهای چون کارگاه های هنری، مجموعه های صنایع دستی و قسمت جذاب دیگری دارای ماکت هایی از اماکن و آثاردیدنی ایران که در فضای سبز و محیط باز می باشد است.

عمارت مسعودیه

آدرس :  تهران - خیابان جمهوری - نرسیده به بهارستان - خیابان ملت - تقاطع اکباتان

عمارت مسعودیه که قدمت آن به دوره قاجار بر می گردد ساختمانی است در میدان بهارستان تهران که به دستور فرزند ناصرالدین شاه قاجار، مسعود میرزا در اواخر قرن 13 هجری قمری ساخت شده است. این عمارت در کنار باغ لاله‌زار، باغ نگارستان و باغ سردار ایروانی قرار دارد و ترکیبی از معماری ایرانی و کمی معماری فرنگی را در خود دارد.این عمارت دارای بخش های متعددی با تعدادی کتیبه می باشد.استاد شعبان معمار باشی معمار این بنا بوده اند.

باغ گیاه شناسی ملی ایران

آدرس :  تهران - اتوبان تهران کرج - خروجی پیکان شهر - خیابان سرو آزاد - (بیست متری دوم)

در جنوب رشته کوه البرز و در دامنه های آن شما شاهد باغ گیاهشناسی ملی خواهید بود در فضای به مساحت 145 هکتار زمین می باشد و توسط مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می شود.

سافاری پارک وحشت چیتگر

آدرس :   تهران - تهران

سافاری پارک وحشت که یکی از اماکن تفریحی جدید در مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس می باشد.این مجموعه در ضلع شمال غربی دریاچه خلیج فارس می باشد.

دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج‌فارس

آدرس :   تهران - شمال غرب تهران - منطقه ۲۲ شهرداری تهران

دریاچه شهدای خلیج فارس یا چیتگر بزرگترین دریاچه ی مصنوعی با مساحت 130 هکتار می باشد دارای فضای تفریحی در اطراف به مساحت 120 هکتار است و فضای مناسبی را برای تفریح افراد فراهم کرده است. در مجاورت این مجموعه پارک چیتگر می باشد.

پارک جنگلی لویزان تهران و باغ پرندگان

آدرس :  تهران - شمال شرق تهران، اتوبان هنگام، بالاتر از چهارراه استقلال

یکی دیگر از پارک های جنگلی تهران پارک لویزان در شمال شرق تهران می باشد که با مساحت 1100 هکتار بزرگتری مجموعه فضای سبز تهران به حساب می آید. این پارک دارای قسمت های مختلف و فضاهای سبز متنوعی با حوضچه های زیبایی می باشد و از امکانات رفاهی متعددی برخوردار است. باغ پرندگان تهران نیز در محیطی زیبا در این مجموعه زیبا در دو فاز طراحی شده است.

پارک ساعی

آدرس :  تهران - بالاتر از بهشتی بین وزراء و ولی عصر

پارک ساعی یکی از قدیمی ترین پارک های تهران می باشد که در بین خیابان وزرا و ولی عصر تهران واقع شده است.درخت کاری این پارک توسط مهندس کریم ساعی صورت گرفته و بعد از آن در اختیار وزارت کشاورزی قرار گرفت. این پارک که 12 هکتار مساحت دارد کار طراحی آن را آقای حسین محجوبی انجام داد. پارک ساعی اکنون دارای قسمت هایی مانند حیاط وحش،باغ ژاپنی،آبشار، زمین بازی و ... می باشد.

پارک چیتگر

آدرس :  تهران - انتدای آزاد راه تهران کرج

پارک جنگلی چیتگر یکی از پارک های جنگلی تهران می باشد که در حدود شمال تهران می باشد. این مجموعه دارای 950 هکتار زمین دارای درخت می باشد در آن پیست های دوچرخه سواری و اسکی برای عموم وجود دارد و در کنار این پارک شاهد دریاچه شهدای خلیج فارس(چیتگر) نیز خواهید بود.

خانه موزه شهید بهشتی

آدرس :  تهران - خیابان دستجردی - کوچه صبر -خیابان مطهری - کوچه شهید بهشتی شماره 12

این خانه که منزل مسکونی شهید آیت ا... محمد بهشتی بوده در سال 1390 توسط شهرداری خریداری و برای تبدیل آن به موزه اقدام می شود تا از این رو نیز به معرفی این شخصیت و تفکرات ایشان پرداخته شود. این موزه از قسمت های مختلفی تشکیل شده که به گونه ای نمایانگر سرگذشت این شهید والامقام می باشد.

بازار بزرگ تهران

آدرس :  تهران - خیابان 15 خرداد - بازار بزرگ

بازار تهران بازاری است قدیمی واقع در مرکز شهر تهران در منطقه ۱۲ شهری تهران. این بازار در میان خیابان‌های مولوی در جنوب، مصطفی خمینی (سیروس سابق) در شرق، پانزده خرداد (بوذرجمهری سابق) در شمال و خیام در غرب قرار گرفته‌است. در تقاطع این خیابان‌ها میدان محمدیه، چهارراه مولوی و چهارراه سیروس قرار گرفته‌اند. میدان پانزده خرداد در بیرون از محدودهٔ بازار و سبزه‌میدان در محدودهٔ بازار قرار گرفته‌است. از گذرهای اصلی درون بازار می‌توان از گذر لوطی‌صالح نام برد.(ویکی پدیا)

پارک دلفین های تهران

آدرس :  تهران - اتوبان شیخ فضل الله نوری - ورودی شهید همت - مسیر اختصاصی برج میلاد - ضلع جنوب غرب برج میلاد

در ضلع جنوب غربی برج میلاد نخستین دلفیناریوم غیر ساحلی در خاورمیانه و مرتفع ترین دلفیناریوم جهان با ضرفیت 1200 نفری در مساحتی حدود 3200 متر مربع قرار دارد که یکی از مناطق جاذب گردشگر این شهر به حساب می آید که با استفاده ازدلفین و شیر های دریایی حاظرین را به زیبایی سر گرم می کنند. این مجموعه در طراحی خود از تکنولوژی خاص استفاده کرده است.

کاخ گلستان

آدرس :  تهران - میدان ارگ ( پانزده خرداد )

یکی دیگر از کاخ های تهران کاخ گلستان است با قدمتی مربوط به دوره زندیه می باشد و در سمت میدان پانزده خرداد(ارگ) در مرکز شهر تهران واقع شده است. این کاخ یکی از منحصر به فردترین کاخ های ایران است و دوره های حومتی متفاوتی را به خود دیده است و حتی برخی منابع قدمت ـن را از دوره زندیه نیز قبل تر برآورد می کنند.

کاخ سعد آباد

آدرس :  خیابان ولی عصر - خیابان فلاحی ( زعفرانیه ) انتهای خیابان شهید کمالی

کاخ سعد آباد یا مجموعه سعد آباد که در شمالی ترین قسمت تهران یعنی منطقه در بند قرار دارد این مجموعه در خود قسمت های مختلفی چون کاخ های مختلف و چشمه ها، قنات ها و محیط هایی سر سبز پوشیده شده از گل و گیاه و در ختان را دارد.قدمت آن به دوره قاجاریه باز می گردد و در دوره پهلوی نیز کاخ هایی در آن ساخته شد. بعد از انقلاب از این مجموعه به عنوان موزه استفاده شده و یک کاخ به عنوان کاخ ریاست جمهوری نیز استفاده می شود.

سینمای شش بعدی دریاچه خلیج فارس

آدرس :  تهران - تهران ضلع شمال غربی دریاچه خلیج فارس

این سینما از پیشرفته ترین سینماهای چند بعدی حال حاضر ایران می توان به سینما شش بعدی دریاچه شهدای خلیج فارس اشاره کرد که از بهترین متد های روز در آن استفاده شده است. هیجان را در سینماهای چند بعدی می توان تجربه کرد.

موزه عبرت ایران

آدرس :  تهران - میدان امام خمینی - ابتدای میدان فردوسی - خیابان فردوسی - خیابان کوشک مصری - خیابان شهید یارجانی

ساختمانی در باغ ملی تهران است که در زمان رژیم پهلوی "زندان زنان" و بعد زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری نام گرفت‌و توسط ساواک مورد استفاده بود. پس از انقلاب ۱۳۵۷ "بازداشتگاه توحید" نام گرفت و سرانجام در سال ۱۳۸۱ به موزه تبدیل شده و "موزه عبرت" نامیده شد. (ویکی پدیا) ساعت بازدید: شش ماهه اول سال صبح ها از ساعت ۹ الی ۱۳ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۴ الی ۱۷ و شش ماهه دوم سال صبح ها از ساعت ۹ الی ۱۲ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۳ الی ۱۶

بوستان آب و آتش

آدرس :  تهران - میدان ونک - اتوبان حقانی - بعد از چهارراه جهان کودک سمت راست

پارک آب و آتش یا بوستان حضرت ابراهیم یکی از مناطق تفریحی تهران می باشد. مساحت آن ۲۴۰۰۰ مترمربع است و دارای قسمت هایی چون پل ابریشم، لانه کبوتر، کالسکه‌رانی، فانوس دریایی، آبنما، برج آتش، آلاچیق و محیط سبز است. سازه هایی چون پل طبیعت و پل ابریشم ۲ نیز در این پارک قرار دارد.

سوغات و لباس و غذای محلی تهران

آدرس :  تهران

سوغات:خوراکی(سیب دماوند،کشمش شهریار)،صنایع‌دستی(قالی بافی و جاجیم بافی،جاجیم های فیروزکوه) غذای محلی:سرگنجشکی،دمی بلغور جو،اشکنه اسفناج،خورش قورمه سبزی

میدان و برج آزادی

آدرس :  در متن

کمتر کسی هست که به تهران رفته باشد و با اصلی ترین نماد این شهر یعنی برج آزادی عکس نداشته یا آن را از نزدیک ندیده باشد. این برج برج آزادی در میدان آزادی که از شرق به خیابان آزادی، از غرب به بزرگراه شهید لشگری،از شمال به بزرگراه جناح و از جنوب به بزرگراه سعیدی متصل است در سال 1349 توسط حسین امانت، معمار هنرمند ایرانی طراحی و ساخته شد اکنون به عنوان نگارخانه،کتابخانه و موزه کاربرد دارد.