زندگی نامه سبیل اخلاقی

علم و تفکر

زندگی نامه سبیل اخلاقی

زندگی نامه  شهید سبیل اخلاقی

 

شهید سبیل اخلاقی در یکی از روزهای گرم چهارم خرداد ماه 1353 در خانه ی محقر روستایی خان محمد اخلاقی در نیک شهر استان سیستان و بلوچستان در خانواده ای از اهل سنت به دنیا آمد . با آمدنش شادی فضای خانه اخلاقی ها را پر کرد . مدتی نگذشت که سبیل جایگاه ویژه ای در میان اهل خانه پیدا کرد .

در آن زمان که محرومیت  ، بر زندگی مردم سایه افکنده بود ، پدر سبیل برای امرار معاش کسب رزق حلال خانواده اش به شهرهای اطراف سفر کرد . از این رو سبیل بیش از هم سن و سالهایش به رشد عقلانی و اعتقادی رسیده بود  .

او دیگر تنها مرد خانه شده بود . سبیل پس از اتمام دوران ابتدایی برای اینکه بتواند باری از روی دوش خانواده بر دارد . همراه مادرش به کار کشاورزی پرداخت و مجبور به ترک تحصیل شد . بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ،سبیل برخلاف سن خیلی کمش وارد بسیج شد و فعالیت چشمگیری از خود نشان داد . او در نگهبانی ها و ماموریت های محوله با تمام توان و علاقه حاضر می شد .

وفای به عهد از ویژگی های بارز سبیل بود او همواره تلاش می نمود تا بدون تاخیر در محل خدمتش حاضر شود .

سبیل اخلاقی عاشق امام خمینی (ره ) بود و شیفته کشورش . از این رو ندای  امام خویش را که فرمود: هر کسی که توانایی دارد و برایش تکلیف شده می تواند به جبهه های حق علیه باطل اعزام شود ، به جبهه برود را لبیک گفت و این تکلیف را برخود واجب دانست که به جبهه های حق علیه باطل و یاری رزمندگان دلیر و سلحشور اسلام راهی شود .

مادر شهید سبیل اخلاقی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداسیما گفت : این شهید والامقام شهید ، علیرغم سن کمی که داشت ، رسم وفاداری به کشور  و‌ انقلاب را بخوبی  ادا کرد‌.

 

مادر شهید اخلاقی افزود : سبیل پس از اتمام دوران ابتدایی برای اینکه بتواند باری از روی دوش خانواده بر دارد  به کار کشاورزی و کارگری مشغول شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، این شهید عزیز وارد بسیج شهرستان شد و به فعالیتهای انقلابی مشغول شد.

 

مادر شهید سبیل اخلاقی ادامه داد : سبیل اخلاقی عاشق امام خمینی (ره ) و شیفته کشورش بود و بعد از اینکه جنگ تحمیل شروع شد ، در سن 11 سالگی ادای دین کرد تا از کشورش دفاع کند.

 

پدر شهید سبیل نیز گفت : اگر یک بار دیگر جنگی بر کشور ما تحمیل شود ما مردم بلوچ هم همپای دیگر دلیران کشور آماده نبرد و دفاع از خاک کشورمان هستیم .

گفتنی است ؛ شهید سبیل اخلاقی در 19 بهمن ماه 1364 در هور العظیم به درج رفیع شهادت نائل آمد و هم اکنون پیکر مطهر این جوانترین شهید کشور در روستای گالینک  نیکشهر به خاک سپرده شده است .

شهید اخلاقی با شهادتش در سن 11 سالگی لقب کوچکترین شهید دفاع مقدس را به خود اختصاص داد.