تاریخچه فوتبال

علم و تفکر

تاریخچه فوتبال

تاریخچه فوتبال

اگرچه اطلاعاتی در مورد ریشه اصلی و حقیقی این ورزش در دست نیست ولی از مطالب جالب و شخصی در مورد تاریخچه آن اطلاع داریم . فوتبال امروزی به تدریج رشد کرده است ولی گفته می شود که نوعی از آن قبل از حضرت مسیح علیه‌السلام بازی می شد . در چین نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال در  2500  سال قبل از میلاد مسیح وجود داشت  .

عکس های مصریان نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال را نشان می دهد ولی در یونان یک بازی به نام اسپیشکیروز به طرز جالبی به فوتبال امروزی شبیه است . فوتبال در سال  1894  از کشور برزیل شروع شد . این ورزش به وسیله ی چارلز میلر برزیلی که اجداد او انگلیسی بودند به مردم برزیل معرفی شد.

در سال  1970  مسابقه ای بین ایتالیا و برزیل برگزار شد . هیچ کس تصور نمی کرد که  800  میلیون نفر از مردم جهان ناظر بر اجرای مسابقه باشند . امروزه اکثر مردم جهان به فوتبال بیشتر از سایر ورزشها می پردازند . فوتبال مدرن از کشور انگلستان سرچشمه گرفته است  .

در ابتدا اختلافات عقیده ای بسیاری میان علاقمندان راگبی و فوتبال وجود داشت زیرا راگبی با دست و فوتبال با پا اجرا می شد . این مسئله در سال  1863  زمانی که طرفداران فوتبال شروع به اجرای این ورزش توسط پاها کردند اتفاق افتاد . گروه دیگر انجمن راگبی را تاسیس کردند و بالاخره در سال  1871  این دو رشته ی ورزشی کاملا از یکدیگر جدا شدند . از آن زمان به بعد هر دو رشته پیشرفت های شایانی نموده و طرفداران بسیاری پیدا کردند . فدراسیون بین المللی فوتبال در سال  1904  بنیان گزاری شد .این فدراسیون وظیفه دارد که به نحوه ی اجرای مسابقات نظارت داشته باشد . قوانین فوتبال بدون موافقت و تصویب سایر کشورهای عضو فدراسیون تغییر نمی کند . در سال  1920  بازیکنان فوتبال در مسابقات المپیک بلژیک شرکت کردند و در سال  1930  اولین جام جهانی در کشور اروگوئه برگزار شد 

فوتبال در دنیا مقابل چشمان مثل جرقه می ماند . در هر جای دنیا این واژه انگلیسی در زبان های بین المللی به سادگی رسوخ کرده . برای این امر دلیل خوبی است چرا که فوتبال مدرن به وسیله انگلیسی ها اختراع شد . ولی وقتی در آمریکا فوتبال گفته می شود . آمریکائیها فوتبال خشونت بار آمریکایی را استنباط می کنند . به هر جهت این لغت باعث اشتباه در درک معنای واقعی آن میان آمریکاییها شده است  .

در تاریخ ریشه این ورزش بدین گونه بوده است  :

سربازان چینی در حدود  2000  سال پیش ورزشی می کردند که آن را تسوچو  (TSUCHU)می نامیدند . تسو یعنی ضربه زدن با پا و چو یعنی توپ یا هر شی گوی مانند  .

در روز تولد امپراطور در مقابل کاخ امپراطوری دو تیم در زمین مسابقه ای که گلی به ارتفاع  90  سانتیمتر داشت بازی می کردند که بازیکنان برای سرگرمی امپراطور و دوستان و مهمانان به بازی می پرداختند . یکی از امپراطوران به حدی این بازی را دوست داشت که یکی از اعضای شورای قضایی وقتی از بازی انتقاد کرد دستور داد سرش را از تنش جدا کنند  .

600  سال بعد هم ژاپنی ها یک ورزشی شبیه به فوتبال داشتند که آن را کماری  (KEMARI) می نامیدند . البته بازی کماری تدافعی تر از تسوچو چینی بوده است . حتی قبل از چینی ها یونانی ها ورزشی اختراع کرده بودند که آن را هارپاستون  (HARPASTON) می نامیدند . البته بازی آن با توپی بود که درونش ماسه و یا شن بوده است . وقتی انگلیسی ها به یونان رفتند ورزشی آوردند به نام هارپاستیوم  (HARPASTIUM) که آن هم با توپ بازی می شد و این زمینه ای بود تا فوتبال در انگلیس به مدرنی امروز برسد  .

هیچکس دقیقا زمان شروع فوتبال را نمی داند و مورخان تا آنجاییکه نوشته اند در روستاهای انگلیسی حدود  1000  سال قبل بازی با توپ وجود داشته است و بعد از مدتی تیم های مختلف روستایی شروع به مسابقه با هم دادند و ظاهرا شیوه بازی طوری بوده است که تیم ها سعی بر این داشتند توپ را (غالبا از سر تو خالی گاو یا چیزهای شبیه به آن بوده است) به منطقه دفاعی حریف برسانند  .

( در انگلیس بیش از  200  سال قبل مردم در خیابان ها فوتبال بازی می کردند  )

در قرن  14  این بازی به قدری محبوب شد که پادشاه انگلیس آن را غیر قانونی خواند ولی مردم هیچ توجهی به آن نکردند و جذابیت این بازی به حدی بود که با توجه به غیر قانونی بودنش بخصوص میان روستاییان بازی می شد و مقامات مسئول در سال  1572  مجبور به تسلیم در مقابل خواسته مردم شدند و فوتبال را قانونی اعلام کردند  .

250  سال بعد طبقه اشراف رفته رفته به این ورزش روی آوردند و از دیدن و بازی کردن فوتبال لذت می بردند و بالاخره بخاطر نفوذی که در طبقه حاکم داشتند و علاقه و تمایلشان به فوتبال باعث شد که تصمیمی برای پیاده کردن یک شیوه کلاسیک در قوانین فوتبال اتخاد نمایند  .

در دهه  1800  میلادی مدرسه های معروف انگلیس این ورزش را به عنوان تفریح محصلین در برنامه درسی گنجانیدند ولی تمامی مدارس از یک قانون خاص در فوتبال پیروی نمی کردند . هر مدرسه قانون مخصوص به خود داشت . سپس در سال  1823  فوتبال به صورت معمول رسمیت یافت و در سال های  1848  و  1862  فوتبال در سطح انگلستان یکپارچه شد و حتی کتابی به نام (ساده ترین ورزش) نوشتن شد که مشتمل بر قوانین اصولی فوتبال آن زمان بود  .

(در سال  1850  فوتبال به دوردست ترین شهر های دنیا از قبیل مانیلا در فیلیپین و سایر کشور ها رسید

آموزش فوتبال

فوتبال بدون شک جذاب ترین و پر طرفدارترین ورزش دنیا است . بیشتر مردم جهان در اندک مدت شیفته فوتبال می شوند . حتی کودک خردسال همین که توپ را می بیند ، به طرفش می دود و آن را با پا می زند . اکثر جوانان و بزرگسالان علاقه مند به فوتبال برای گذراندن اوقات فراغت خود ، به این بازی روی می آورند و یا چون دیگران پای تلویزیون و در میدان ها تماشا گر بازی فوتبال می شوند.بازی فوتبال پر هیجان و زیبا است و انسان را خیلی زود سرگرم می کند ، تا آن جا که در سال های اخیر شیوه های فوتبال نوین ، مردم جهان را بیش از بیش به خود مجذوب کرده است.

گفته می شود که کشور ما بیشترین طرفدار را در سطح قاره آسیاداشته و دارد و از این جهت با کشورهای اروپا و دیگر کشورهای صاحب نام در فوتبال رقابت می کند اگر بخواهیم این رقابت به برتری بینجامد و فوتبال ما بیش از پیش رشد کند ، ناگزیر باید اشکالات کمی و کیفی آن را از راه آموزش بهتر و آموزش زود رس بر طرف کنیم  .

در کشور ما ، مربیان تازه کار سخت شیفته دانش فوتبال جدید می باشند که می باید در راه افزایش دانش آنان هنوز هم بیشتر تلاش کنیم و نیز به آموزش زود رس فوتبال اهمیت بیشتری بدهیم.

برای دستیابی به این هدف و رواج فوتبال در مدارس ابتدائی ، آموزش فوتبال جدید و تربیت مربیان زبده نیاز به برنامه ریزی های اصول و سرمایه گذاری های جدی دارد.

آموزش این ورزش که می باید از مدارس ابتدائی آغاز شود و در مراحل بعدی به تکامل برسد ، عملا در مدارس ابتدائی و حتی راهنمائی به چشم نمی خورد. متاسفانه بازیکنان خردسال و نوجوان ، اصول ابتدائی این بازی را خیلی دیر و غالبا در سن جوانی در باشگاه یاد می گیرند که همزمان با رشد بدنی آنان نیست ، در حالی که اصول و تکنیک های بازی فوتبال می باید در دوران رشد کودک آموخته شود تا بعد ها این بازیکنان در نوجوانی با آگاهی و مهارت بیشتر بتوانند آن اصول و آموخته ها را زمین های بازی پیاده کنند  .

اگرچه اطلاعاتی در مورد ریشه ی اصلی و حقیقی این ورزش در دست نیست ولی از مطالب جالب و شخصی در مورد تاریخچه ی آن اطلاع داریم  .

فوتبال امروزی به تدریج رشد کرده است ولی گفته می شود که نوعی از آن قبل از حضرت مسیح علیه‌السلام بازی می شد . در چین نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال در  2500  سال قبل از میلاد مسیح وجود داشت . عکس های مصریان نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال را نشان می دهد ولی در یونان یک بازی به نام اسپیشکیروز به طرز جالبی به فوتبال امروزی شبیه است . فوتبال در سال  1894  از کشور برزیل شروع شد . این ورزش به وسیله ی چارلز میلر برزیلی که اجداد او انگلیسی بودند به مردم برزیل معرفی شد . در سال  1970  مسابقه ای بین ایتالیا و برزیل برگزار شد . هیچ کس تصور نمی کرد که  800  میلیون نفر از مردم جهان ناظر بر اجرای مسابقه باشند . امروزه اکثر مردم جهان به فوتبال بیشتر از سایر ورزشها می پردازند  .

فوتبال مدرن از کشور انگلستان سرچشمه گرفته است . در ابتدا اختلافات عقیده ای بسیاری میان علاقمندان راگبی و فوتبال وجود داشت زیرا راگبی با دست و فوتبال با پا اجرا می شد . این مسئله در سال  1863  زمانی که طرفداران فوتبال شروع به اجرای این ورزش توسط پاها کردند اتفاق افتاد . گروه دیگر انجمن راگبی را تاسیس کردند و بالاخره در سال  1871  این دو رشته ی ورزشی کاملا از یکدیگر جدا شدند . از آن زمان به بعد هر دو رشته پیشرفت های شایانی نموده و طرفداران بسیاری پیدا کردند  .

فدراسیون بین المللی فوتبال در سال  1904  بنیان گزاری شد .این فدراسیون وظیفه دارد که به نحوه ی اجرای مسابقات نظارت داشته باشد . قوانین فوتبال بدون موافقت و تصویب سایر کشورهای عضو فدراسیون تغییر نمی کند . در سال  1920  بازیکنان فوتبال در مسابقات المپیک بلژیک شرکت کردند و در سال  1930  اولین جام جهانی در کشور اروگوئه برگزار شد

فوتبال نوین

فوتبال بدون شک جذاب ترین و پر طرفدارترین ورزش دنیا است . بیشتر مردم جهان در اندک مدت شیفته فوتبال می شوند . حتی کودک خردسال همین که توپ را می بیند ، به طرفش می دود و آن را با پا می زند . اکثر جوانان و بزرگسالان علاقه مند به فوتبال برای گذرانیدن اوقات فراغت خود ، به این بازی روی می آورند و یا چون دیگران پای تلویزیون و در میدان ها تماشاگر بازی فوتبال می شوند.بازی فوتبال پر هیجان و زیبا است و انسان را خیلی زود سرگرم می کند ، تا آن جا که در سال های اخیر شیوه های فوتبال نوین ، مردم جهان را بیش از بیش به خود مجذوب کرده است.

گفته می شود که کشور ما بیشترین طرفدار را در سطح قاره آسیا داشته و دارد و از این جهت با کشورهای اروپا و دیگر کشورهای صاحب نام در فوتبال رقابت می کند اگر بخواهیم این رقابت به برتری بینجامد و فوتبال ما بیش از پیش رشد کند ، ناگزیر باید اشکالات کمی و کیفی آن را از راه آموزش بهتر و آموزش زود رس بر طرف کنیم  .

در کشور ما ، مربیان تازه کار سخت شیفته دانش فوتبال نوین می باشند که می باید در راه افزایش دانش آنان هنوز هم بیشتر تلا ش کنیم و نیز به آموزش زود رس فوتبال اهمیت بیشتری بدهیم.

برای دستیابی به این هدف و رواج فوتبال در مدارس ابتدایی ، آموزش فوتبال نوین و تربیت مربیان زبده نیاز به برنامه ریزی های اصول و سرمایه گذاری های جدی دارد.

آموزش این ورزش که می باید از مدارس ابتدایی آغاز شود و در مراحل بعدی به تکامل برسد ، عملا در مدارس ابتدایی و حتی راهنمائی به چشم نمی خورد. متاسفانه بازیکنان خردسال و نوجوان ، اصول ابتدایی این بازی را خیلی دیر و غالبا در سن جوانی در باشگاه یاد می گیرند که همزمان با رشد بدنی آنان نیست ، در حالی که اصول و تکنیک های بازی فوتبال می باید در دوران رشد کودک آموخته شود تا بعد ها این بازیکنان در نوجوانی با آگاهی و مهارت بیشتر بتوانند آن اصول و آموخته ها را زمین های بازی پیاده کنند  .

آموزش فوتبال نوین حاضر برای رفع همین نیاز به دوست داران فوتبال و برنامه ریزان آموزشی کشور تقدیم می شود تا شاید کمکی باشد در راه آموزش اصول اساسی و فنون و میدان داری های پیشرفته فوتبال جدید و گنجانیدن آن در برنامه های آموزشی ... امید است مربیان جوان با آموزش اصول فوتبال بتوانند پا به پای رشد بدنی فوتبالیست های خرد سال ، با به کار گیری شیوه های علمی ، مهارت های بدنی بچه های فوتبال دوست را پرورش دهند و در افزایش مهارت های بازی توفیق کامل به دست آورند.

این آموزش ارزشمند بدون شک کلیه مربیان و علاقمند به فوتبال را قانع خواهد کرد، زیرا اصول اساسی و نیز اصول پیشرفته این ورزش به گونه ای مفید ارائه شده است که خواننده ی کنجکاو را در این آموزش با انواع تکنیک ها و تاکتیک های ابتدائی و جدید آشنا می کند 

از سوی دیگر مطالعه این آموزش هم برای داوران و هم برای بازیکنان مفید خواهد بود ، زیرا بعضی از قوانین جدید داوری در این آموزش آمده است که بازیکنان باید از کم و کیف آن آگاه شوند ، چون بسیاری از درگیری ها و خشونت ها در فوتبال به علت همین عدم آگاهی بازیکن از قوانین فوتبال است  .

مخاطبان این آموزش بدون توجه سن و سال کلیه کسانی هستند که فوتبال بازی می کنند . آن ها با مطالعه این آموزش به اصول و فنون لازم فوتبالی خوب دست خواهند یافت. همه می دانیم که بهترین راه برای فراگیری فوتبال و پیشرفت ، بازی به صورت محکم و خود جوش است. اما قبول داریم که این کار حد و مرزی دارد . بنابراین برای پشرفت در فوتبال آگاهی عمیق تری ضروری می نماید.

این آموزش برای مربی مرجعی پر ارزش است و برای جلسات تمرین توصیه ها و مطالب دقیق در اختیار او قرار می دهد  .

در این آموزش به کلیه جنبه های فوتبال پرداخته شده است . ما یاد می گیریم که چگونه حرکات مختلف تکنیکی را بهبود بخشیده و چگونه آن ها را بعدا در صحنه بازی بکار ببریم ( امکانات تکنیکی را در خدمت خلاقیت تاکتیکی قرار دهیم).

این موقعیت بازی در زمین است که همه چیز را دیکته می کند ( انتخاب حرکت ، جا گیری ، جابه جایی ) ، پس باید آن را درک نمود . بدیهی است که انتخاب های مختلف همواره به عهده بازیکن است . خلاقیت بازیکن ، سبک فردی او و در یک کلمه شخصیت او است که در این آموزش مورد توجه قرار خواهد گرفت  .

فوتبال ، مدرسه بزرگ زندگی

بگذار کسی که تا کنون فوتبال بازی نکرده است اولین توپی را که به دستش می رسد به سوی ما پرتاب کند.

در سواحل برزیل ، در کوچه های تنگ مراکش ، زیر آفتاب سوزان مکزیک ، پای آتشفشان وزووی  (Vesuve) ناپل در فرانسه و در همه جای دنیا افسون توپی گرد یا یک توپ ساده ، بی رنگ و رو به صورت های مختلف ما را شیفته خود می کند . فوتبال برای همیشه مردمی خواهد ماند. میلیون ها جوان و بزرگسال همواره این احساس را دارند که خود را با بازیکنان برجسته ای چون پله ، پلاتینی یا مارادونا مقایسه کنند، چرا که فوتبال ورزش مورد علاقه همگان است . هر اندازه که شما در انجام حرکات مهارتی با توپ مستعد باشید ، هر اندازه که خوب توپ را با سر بزنید ، یا در بازی با پا مهارت داشته باشید یا فقط ( فوتبالیست آماتور ) باشید ، از همه این ها به یک اندازه لذت خواهید برد . جذابیت فوتبال در این پدیده نهفته است.

میان ستارگان توپ گرد و دیگران نیز همین سخن مطرح است . با گذشت زمان سبک های مختلف بازی سعی داشته اند که روشی مطلوب را به خود اختصاص داده تا بتوانند بر هر حرکتی در بازی غلبه پیدا کنند . این عمل بیهوده است . بازی فوتبال بیشتر تحت تاثیر حوادث است ، بیشتر در اختیار مجموعه افراد تیم است تا در اختیار یک بازیکن ، هر چند که این بازیکن بسیار هم مستعد باشد.

یک کودک یا یک نوجوان با ورود به یک تیم زندگی در یک جمع ورزشی را یاد می گیرد،جایی که خودخواهی و فرد گرایی هیچ جایی ندارد. فوتبال قبل از هر چیز مدرسه ی بزرگ زندگی است. اگر به آن بها ندهیم چیزی هم از آن به دست نخواهیم آورد. دویدن به منظور کمک به یار خودی، فداکاری و در خدمت تیم بودن از ارزش های لازم برای همکاری در بازی فوتبال می باشد.

این آموزش سعی دارد که راهنمای جوانان و نیز کسانی باشد که مایل هستند تکنیک خود را کامل کنند و به اصول و فنون این ورزش دست یابند . مطالب این آموزش شما را وارد مقوله های بسیار تکنیکی نمی کند  .

هدف این بخش آموزشی گشودن درهای جهان فوتبال بر روی تمام مردم است. ما ادعا نداریم که از شما پلاتینی یا پله خواهیم ساخت، ما تنها امیدمان این است که شما را در درک زبان و رموز توپ یاری دهیم.

به تدریج که شما در زندگی فوتبالیستی خود پیشرفت کنید، به این واقعیت پی خواهید برد که شیفتگی شما به این ورزش بی پایان است، زیرا شناخت و کشف رموز این ورزش نامحدود است، حتی آن زمان که تصور کنید که به همه ی رموز آن دست یافته اید.

درک اصول و فنون این بازی برای تمرین خوب این ورزش اهمیت دارد. مدافعی که در موقعیت حمله به صورت مهاجم در آمده است در حقیقت خود را از، درگیری های دفاعی خلاص می کند تا بتواند به نفوذ بیشتر تیم کمک کند. برعکس، رفتار مهاجمی که بر حسب موقعیت به مدافع تبدیل شده است تنها پایداری و مقاومت تیم را افزایش می دهد. هر نقطه از بازی برای خود معنای خاصی دارد.

اهمیت دوندگی و قدرت بدنی در فوتبال

پیشرفت های چشمگیر علم بدنسازی ، تکنیک ها و تاکتیک های فوتبال امروز را دگرگون کرده است. امروزه تیمی در میدان موفق است که بازیکنانی پر قدرت در خدمت خود داشته باشد ، بازیکنانی که با نیروی بدنی بالا در زمین حاضر شوند و مربیان بتوانند به یاری آنان روش های فوتبال نوین را به آسانی در زمین پیاده کنند. چنین تیمی در تمام مدت بازی می تواند بر حریف و زمین مسلط باشد و در طول بازی هرگز به حریف خود باج ندهد . قدرت بدنی حرف اول و آخر در بازی فوتبال است . به همین سبب تمام مربیان درجه اول جهانی آگاهانه کلیه تاکتیک های تیمی و تکنیک های بازی را بر اساس قدرت بدنی آنان برنامه ریزی می کنند ، تا آن جا که دیگر شیوه های ساده و قدیمی دفاع در منطقه نزدیک دروازه ، فنون ثابت در حمله ، خط میانی و نیز دفاع ثابت کار آیی خود را از دست داده اند . اکنون مربیان ، بازیکنانی را به میدان می فرستند که قادر باشند بیش از  120  دقیقه یک نفس بدوند و در تمامی درگیری های زمین شرکت کنند و به اقتضای موقعیت در کمترین مدت از حالت دفاعی به حمله و بالعکس بپردازند.

اگر این آموزش پاسخگوی سوالات اصلی شما باشد، ما کاملا به هدف خود رسیده ایم

قوانین بازی

داوری و حرکات اساسی آن

داوطلب داوری فوتبال طی امتحانی تئوری که در مورد آئین نامه انجام می گیرد باید وقوف خود به قوانین بازی را اثبات کند. یک داور خوب هیچ گاه از صحنه بازی دور نیست. او در جهت مسیر توپ می دود و مزاحم حرکات بازیکنان نمی شود. یک داور باید اقتدار خود را نشان دهد. بازیکنان همیشه به داوری که در قضاوت شک می کند خیلی راحت تر اعتراض می کنند تا داوری که در قضاوت مصمم است. آن ها در مقابل داور سخت گیر کمتر حیله به کار می برند. به خلاف عقیده رایج، داور وظیفه دارد از چیزی که ندیده است گذشته و اجازه دهد بازی جریان خود را ادامه دهد. سوت داور مهم است، زیرا به او قدرت ابراز وجود داده و نحوه ی قضاوت او در مورد خطا و توجیه آن را بیان می کند. اصولا حرکات داور که کلیه فوتبالیست ها با معنای آن ها آشنا هستند مانع سوء تفاهم می شود.

 

توجه:

بازیکنان اصولا اعتراض می کنند در حالی که خوب می دانند که داور به ندرت از تصمیم خود صرف نظر می کند.

 

وظیفه ی دو کمک داور (خط نگه داران) نظارت بر آفساید و علامت دادن به داور است مبنی بر این که آیا توپ از محدوده ی زمین خارج شده است یا خیر ( اوت ، کرنر  ) .

کمک داور موظف است اعمال خشونت آمیزی را که دور از چشم داور انجام می گیرد به او گزارش دهد

مسابقه

چگونه می توان در مسابقه پیروز شد؟

چطور می توان در مسابقات خانگی یا بیرون از خانه بازی را به کنترل خود در آورد و قدرت خود را نشان داد؟ چگونه می توان نقاط قوت و ضعف حریف را فهمید؟ چگونه می توان رفتار داور را سنجید؟ 

در روز مسابقه تمام این سوالات برای میلیون ها فوتبالیست مطرح می شود، زیرا که پاسخ آن ها مستقیما در حضور خوب آن ها موثر می باشد.

یک مسابقه به وسیله ی قرعه کشی بین دو کاپیتان تیم شروع می شود (برنده انتخاب می کند که تیم او در زمان اول در کدام نیمه ی زمین بازی می کند). هنگام تصمیم گیری، شرایط جوی باید مورد توجه قرار گیرد. طبق معمول، همیشه طرف نا مناسب را در نیمه ی اول انتخاب کنید(طوری که در نیمه دوم در جهت موافق باد بازی کنید). اما این موضوع مطلق نیست زیرا بعضی تیم ها در کار تیمی دیر به راه می افتند، بنابراین ابتدا طرف مناسب تر را انتخاب می کنند.

کلیه ی بازیکنان در زمین باید سکوت را رعایت کنند. بازیکنی که مرتبا غرغر کرده و به اشتباهات اعتراض می کند به تیم خود صدمه می زند، زیرا آهنگ بازی را بهم ریخته و نیز با داوری مخالفت می کند.

در طول  90  دقیقه بازی حتی الامکان مودب باشید، زیرا برای شما نتیجه ی بهتری دارد.

هنگام مسابقه کاپیتان مسئول ارتباط با داور است و هنگامی که لازم بداند برای بیان مشاهدات خود به نزد او می رود. در فرصت بین دو نیمه ی بازی ، تیم مجددا به مربی خود دسترسی پیدا کرده و او به مدت یک ربع نقاط ضعف تیم را توضیح می دهد، او همچنین می پرسد که آیا کسی از بازیکنان خسته است.

شما باید تذکرات مربی خود را را به خاطر سپرده و در صورتی که نیاز تیمی اقتضا می کند به تعویض خود پاسخ مثبت داده و بدین ترتیب روحیه جمعی خود را نشان دهید . در زمین بازی همانند پشت تریبون سخنرانی خونسرد باشید . اگر کف زدن ها برای شما جالب هستند نباید حواس شما را پرت کنند . به هو کردن و انتقادات دیگران توجه نکنید هدف آن ها تعضیف روحیه شما است  .

هنگامی که مسابقه خاتمه می یابد ، تیم به رختکن برمی گردد و زمانی که کاپیتان تیم ورقه بازی را در حضور داور و کاپیتان تیم دیگر امضا می کند شما باید به آخرین سخنان مربی خود گوش کنید.

بعضی توصیه ها متاسفانه در زمین رعایت نمی شوند . بیشتر بازیکنان بی مورد به داور اعتراض می کنند ، در حالی که می دانند که او تصمیم خود را عوض نمی کند  .

بعد از این که دوش گرفتید سعی کنید از بازی خود انتقاد کنید . بحث و تبادل نظر میان بازیکنان در مورد مسابقه انجام شده نیز مفید است ، زیرا پیوند میان شما را محکم و روحیه همبستگی را بالا می برد  .

جریان یک مسابقه فوتبال همیشه عادی نیست ، بلکه بیشتر از شرایط بازی تاثیر می گیرد . پیروزی یک تیم حتی تا سی ثانیه قبل از سوت پایان هم معلوم نیست . شما شب قبل از مسابقه باید در مورد بازی خود فکر کنید و به بررسی نکات مثبت و منفی آخرین بازی خود بپردازید. در زمین به توصیه های مربی خود عمل کنید  .

نکته بسیار مهم  :

فراموش نکنید که برای گرم کردن ، خودتان را بپوشانید ، همچنین از استودهائی استفاده کنید که مطابق با شرایط زمین باشند

آفساید

بعضی تیم ها با آفساید گیری قهرمان می شوند . به منظور این که مدافعین در عمل آفساید گیر ی کاملا موفق باشد باید در مقابل بازیکنان بسیار سریع مراقب باشند  .

اولین اصول آفساید مربوط به سال  1866  می باشد . منظور از آفساید این بوده است که اگر بازیکنی جلوتر از توپ قرار گرفت ، آفساید محسوب شود . در آن زمان فوتبال گروهی امروز با مقررات موجود وجود نداشت . به جز دروازه بان ، تنها دو یا سه مدافع وجود داشتندکه برحسب موقعیت ، و زمانی که تیم حریف حمله می کردبه عقب برمی گشتند . در نتیجه در سال  1866  قانون آفساید معمول شد . بسیاری از بازیکنان به علت فقدان زیرکی لازم با توسل به اعمال خطرناک بازی را به هم می زدند ، زیرا آن ها چندین متر در آفساید قرار می گرفتند 

بیست سال بعد برای اولین بار قانون آفساید تغییر داده شد . بدین ترتیب بازیکنی آفساید محسوب می شد که جلوتر از توپ قرار گرفته و حداقل سه مدافع در جلو او قرار نگرفته باشند . اما اصطلا ح واقعی آفساید ، آن چیزی که امروزه اجرا می شود تاریخ آن مربوط به سال  1925  می باشد : بازیکنی آفساید محسوب می شود که جلوتر از توپ قرار گرفته و حداقل دو مدافع حریف در جلو او وجود نداشته باشد.

قانون آفساید در روش های بازی تاثیر کرده است . تیم ها ، مطابق با شدت آفساید گیری ، از مدافعین کمتر یا بیشتری استفاده می کنند . از سال  1925  ، بعد از این که مهاجمین این قانون را بهتر درک کردند ، آفساید، تدریجا کلید کلیه روش های دفاعی شد  .

 

دو نوع آفساید وجود دارد  :

 

موقعیت آفساید

آفساید در خطا (مدافعین)

 

موقعیت آفساید

بازیکنی که جلو تر از مدافعین قرار بگیرد در موقعیت آفساید است . اگر یار خودی توپ را به او پاس بدهد ، او در موقعیت بازی قرار گرفته و بنابراین آفساید اعلام می شود . برای خنثی کردن آفساید ، مهاجم باید یار خود را از موقعیت آفساید بیرون آورد .در موقعیت آفساید بازیکن باید حرکت نکرده و عملا آن را نشان دهد (ساکن بماند). توجه داشته باشید که موقعیت آفساید بستگی به نظر داور دارد. تنها او است که شرکت یا عدم شرکت بازیکن در کار تیمی را تشخیص می دهد 

آفساید در خطا (مدافعین)

بازیکنی که در یک خط با مدافعین قرار بگیرد آفساید محسوب می شود . جلو آمدن مدافعین موجب وضعیت آفساید در خط یا موقعیت آفساید می شود  .

توجه:

قانون آفساید همیشه مورد بحث بوده است . در ارزیابی صحیح آن اختلافاتی وجود دارد : آیا آفساید ازشلیک توپ محسوب می شود یا زمانی که توپ به منطقه آفساید می رسد ؟ اما آنچه مسلم است همه چیز از لحظه شلیک توپ تعیین می شود . بعد از اینکه توپ شلیک شد ، مهاجم می تواند بازی خود را دنبال کند . اگر بازیکن هنگام شلیک توپ در آفساید نباشد ، بنابراین آفساید اعلام نشده و او می تواند به بازی ادامه دهد  .

 

چگونه می توان از قرار گرفتن در آفساید پرهیز کرد؟

در بازی هوشیار باشید و بر جلو کشیدن مدافعین پیشی بگیرید. هنگامی که در آفساید قرار می گیرید در برگشتن درنگ نکنید. یک مهاجم هر چه بیشتر تحرک داشته باشد ، احتمال بیشتری دارد که در تله آفساید گرفتار شود  .

سعی کنید در آفساید قرار نگیرید ، زیرا ممکن است موقعیت مناسب برای حمله تیم خود را از بین ببرید ، حال آنکه می توانستید به عقب برگردید و از موقعیت آفساید خارج شوید.

چگونه می توان در آفساید گیری موفق شد؟

جلو کشیدن مدافعین باید آشکار و سریع باشد . اگر یک بازیکن درنگ کند ، امکان دارد نتوانید مهاجم را در آفساید قرار داده و در نتیجه تیم رادر وضعیتی بسیار خطرناک قرار دهید . معمولا یکی از بازیکنان ( مدافع آزاد به علت موقعیت حساس خود ) این حرکت را فرمان می دهد . زمانی که می خواهید آفساید گیری کنید آنرا با صدای بسیار بلند اعلان نکنید ، تنها یک علامت برای متوجه ساختن مدافعین کافی است . آفسایدی که در زمین مشخص باشد سودمند است . مدافعین بوسیله این حرکت جمعی فورا جلو رفته تا مهاجمین را غافلگیر کنند و مانع پیشروی آنها شوند.

آفسایدگیری = یک تاکتیک

سابقا از آفساید به منظور انجام دفاع بسیار فشرده استفاده می شد و تیم ها به اندازه امروز به آن مسلط نبودند . بنابراین آفساید گیری کمتر معمول بود  .

امروزه تیم ها از آفساید به عنوان تاکتیک دفاعی محض استفاده می کنند  .

آفساید گیری به آنها کمک می کند تا از دروازه خود دور شوند .مدافعین با نزدیک شدن به خط میانی زمین به تیم حریف فشار آورده و حریف را وادار می کنند برای رسیدن به دروازه مسیر زیادی را طی کند.

آفساید گیری به نقش اصلی مدافع آزاد اهمیت داده است . او باید در تصمیم خود مبنی بر جلو بردن مدافعین قاطع باشد ،و همه مدافعین بدون لحظه ای درنگ به دستور او عمل کنند . مدافعی که آفساید گیری می کند باید به طور خودکار عمل کند

ضربه آزاد

دو نوع ضربه آزاد وجود دارد : ضربه آزاد مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم  .

 

داور مطابق با نوع خطا ضربه آزاد مستقیم یا غیر مستقیم اعلام می کند . خطاهای عمدی که شدت بیشتر یا کمتری داشته باشند تعیین کننده ی ضربه آزاد مستقیم یا غیر مستقیم می باشند.

ضربه آزاد مستقیم:

در چه مواردی ضربه آزاد مستقیم اعلام می شود؟

 

لگد زدن به حریف یا اقدام به آن

پشت پا زدن

پریدن روی حریف

تنه زدن به طور خطر ناک

تنه زدن به حریف از عقب

زدن و یا اقدام به آن

گرفتن حریف(مثلا به وسیله پیراهن )

هل دادن حریف

زدن توپ با دست (به استثناء دروازه بان)

 

مجازات کلیه این خطاها یک ضربه آزاد مستقیم می باشد . اگر خطا در محوطه جریمه اتفاق بیفتد ، داور ضربه پنالتی اعلام می کند . پنالتی تعبیر ضربه آزاد مستقیم در محوطه جریمه می باشد.

روش استفاده از ضربه آزاد مستقیم

اگر ضربه آزاد مستقیم دور از دروازه باشد ، توپ را برای یار آزاد یا یار سرزن خود بفرستید. اقدام به شلیک از راه دور توصیه نمی شود.

اگر ضربه آزاد مستقیم در نزدیکی محوطه جریمه حریف باشد ، شلیک توپ به وسیله بازیکنی که مخصوصا در این نوع ضربات مهارت دارد موثر است  .

در یک رویاروی از راه دور شوت زننده و دروازه بان که در پشت دیوار دفاعی جا گرفته است دخالت دارند. زمانی که ضربه آزاد مستقیم نزدیک محوطه جریمه باشد ، دیوار دفاعی مرکب از چهار بازیکن تشکیل می شود که این دیوار دفاعی از محل اولین نفری که بوسیله دروازه بان تعیین می شود به سمت درون محوطه جریمه چیده می شود.

اگر ضربه آزاد مستقیم از سمت چپ شلیک شود ، دیوار دفاعی در سمت چپ و دروازه بان در سمت راست قرار می گیرد .اگر ضربه آزاد مستقیم از سمت راست شلیک شود، دیوار دفاعی در سمت راست و دروازه بان در سمت چپ قرار می گیرد. در این موقعیت دروازه بان با توجه به زننده شوت ، یک زاویه را به وسیله ی دیوار دفاعی بسته و زاویه ی دیگر را خود مراقبت می کند.

توجه:

هنگامی که ضربه آزاد مستقیم در مقابل دروازه باشد، دیوار دفاعی به دو قسمت تقسیم میشود و دروازه بان در وسط دروازه قرار می گیرد. این دو دیوار دفاعی زوایای راست و چپ دروازه را بسته و دروازه بان مرکز دروازه را مراقبت می کند و خود را برای عکس العمل در مقابل شوت آماده می کند.

روش های مختلفی برای زدن ضربه آزاد مستقیم وجود دارد . در بعضی از این روش ها شوت زننده ترجیح می دهد قبل از این که توپ را علنا برای یار آزاد خود بفرستد ، تظاهر به زدن آن کند . این عمل نظم دیوار دفاعی و مراقبت دروازه بان را مختل می کند.

روش مقابله با ضربه آزاد مستقیم

اگر ضربه کشیده ، قوسی و غیره باشد ، دروازه بان و دیوار دفاعی باید سعی کنند که از آن سبقت بگیرند  .

در اینجا معرفی ضربه های آزاد مستقیم بدون صحبت در مورد ضربه های آزاد میشل پلاتینی  (Michel platini ) غیر ممکن است. شوت او دیوار دفاعی را دور زده ، مسیر خود را از روی دفاع طی می کرد تا به منفذی درون دروازه می رسید (شوت قوسی ) . او برای اینکه در زدن این ضربه ها به حد کمال برسد ، مدت ها با آدمک های چوبی که به جای دیوار دفاعی قرار می گرفتند تمرین می کرده است  .

موفقیت ضربه آزاد بستگی به توانائی شما در بی اثر کردن دیوار دفاعی داشته و شوت شما باید دور از دسترس دروازه بان باشد.

ضربه آزاد غیر مستقیم:

در چه مواردی ضربه آزاد غیر مستقیم اعلام می شود؟

 

بازی خطرناک (پا را بیش از حد بالا بردن)

تنه زدن صحیح به بازیکنی که در حال بازی با توپ نیست

تنه زدن به دروازه بان در حالی که توپ را در اختیار نداشته یا مزاحمتی برای حریف ندارد

در صورتی که دروازه بان بیش از چهار قدم توپ را حمل یا دوبار آن را کنترل کند

در صورتی که بازیکن با توپ بازی نکند و عمدا حریف را سد نماید شوت زننده نمی تواند دروازه را مستقیما هدف قرار دهد .

روش استفاده از ضربه آزاد غیر مستقیم

پاس هوایی توپ برای یاری که در هنگام ضربه جلو می آید ، یا پاس توپ به عقب برای یاری که آماده شوت زدن می باشد  .

روش مقابله با ضربه آزاد غیر مستقیم

اگر ضربه آزاد غیر مستقیم نزدیک محوطه جریمه باشد ، اصول آن مانند ضربه آزاد مستقیم است . لیکن مدافعین باید مراقب حریفانی که ممکن است توپ را برای شوت زدن دریافت کنند ، باشند.

اگر ضربه آزاد غیر مستقیم در فاصله کمتر از  9.15  متری از خط دروازه اعلام شود ، حداقل هفت مدافع باید روی خط دروازه قرار گرفته و دروازه بان نیز در جلو آنها جای بگیرد . مدافعین بعد از اولین ضربه جلو رفته و با زننده ی ضربه دوم مقابله می کنند.

یک ضربه آزاد هر قدر هم با قدرت ، با ظرافت یا با طرح و نقشه باشد ، در بازی برای آن قانونی وجود دارد که کمتر به آن عمل می شود :دیوار دفاعی باید در  9.15  متری توپ باشد . غالبا دیده می شود زمانی که داور به سمت دیگری نگاه می کند ، دیوار دفاعی خود را نزدیک تر می کند . هر چه دیوار دفاعی به محل توپ نزدیک تر باشد کار شوت زننده مشکل تر خواهد شد