علم و تفکر

هالووین

هالووین ( Halloween) مخفف هالووز ایونینگ (Hallows' Evening) به معنای شب قدیسان است .

         هالووین جشنی است که در ۳۱ اکتبر و در شامگاه مراسم  "" روز همه قدیسین "" از آیین‌های مسیحیت غربی، برگزار می‌شود. هالووین روز اول مراسم سه‌ روزه  "آلهالوتاید"  است  که مناسبتی در تقویم کلیسا برای بزرگداشت  یاد درگذشتگان، از جمله قدیسان ، شهیدان مسیحی و دیگر مؤمنان درگذشته است.

فعالیت‌های هالووین شامل حقه‌بازی، شرکت در مهمانی‌های لباس هالووین، حک کردن کدو تنبل در فانوس‌های جک، روشن کردن آتش، نوازندگی سیب، بازی‌های پیشگویی، شوخی‌بازی، بازدید از جاذبه‌های جن زده، گفتن داستان‌های ترسناک و همچنین تماشای فیلم‌های ترسناک است.شب مردگان زنده (به انگلیسی: Night of the Living Dead ) یک فیلم ترسناک مستقل آمریکایی محصول ۱۹۶۸ به نویسندگی، کارگردانی، عکاسی و تدوین جورج آ. رومرو، نویسندگی مشترک جان روسو و با بازی دوان جونز و جودیت اودیا است. داستان هفت نفر را دنبال می کند که در یک خانه کشاورزی روستایی در غرب پنسیلوانیا به دام افتاده اند که توسط یک گروه بزرگ و در حال رشد از هیولاهای "مرده زنده" محاصره شده است.«شب مردگان زنده» به‌عنوان یک فیلم کلاسیک کالت توسط محققان و منتقدان سینما تلقی می‌شود، علی‌رغم اینکه پس از اکران به‌خاطر تلخی صریحش به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. در نهایت تحسین منتقدان را برانگیخت و در سال 1999 توسط کتابخانه کنگره برای حفظ در فهرست ملی فیلم به عنوان فیلمی که «از نظر فرهنگی، تاریخی یا زیبایی شناختی مهم» تلقی می‌شد، انتخاب شد.

تصور می‌شود که آداب و رسوم امروز هالووین تحت تأثیر آداب و رسوم و اعتقادات فولکلور ملت‌های سلتی به وجود آمده، اعتقاد بر این است که برخی از این آیین‌ها ریشه در ادیان اولیهٔ مردم این نواحی داشته است .

حداقل از قرن شانزدهم میلادی، این فستیوال در ایرلند، اسکاتلند، جزیره من و ولز، شامل نقاب پوشیدن، لال‌بازی و قاشق‌زنی می‌شد.این کار توسط افرادی انجام می‌شد که با لباس خاص (یا با لباس مبدل) خانه به خانه می‌رفتند، و معمولاً در ازای غذا دعا یا آهنگ می‌خواندند. ممکن است در اصل این رسمی بوده که به موجب آن مردم از  روح مردگان تقلید می‌کردند و از طرف آن‌ها اقلامی، مثل کیک روح، را دریافت می‌کردند. اعتقاد بر این بود که تقلید از ارواح یا پوشیدن لباس مبدل، فرد را در برابر آن‌ها محافظت می‌کند.