باد و انواع آن

علم و تفکر

باد و انواع آن

هرگاه فشار در یک منطقه از زمین کم شود، و در یک منطقه ی دیگر فشار هوا افزوده شود، همیشه از سوی منطقه پرفشار به طرف منطقه ی کم فشار هوا به حرکت در می آید. اصطلاحا این حرکت هوا را باد گویند. یکی از عواملی که فشار محیط را کم می کند، ازدیاد دمای آن است.

شاید شما نیز دیده اید، که در زمستان وقتی که در سالن سینما و تئاتر، هنگام ختم یک سیانس، به کوچه باز میشود، باد نسبتا شدیدی از بیرون به داخل می وزد . بنابراین خیلی طبیعی است، اگر از طرف قطب به استوا حرکت هوا با سرعت های کم یا زیاد، وجود داشته باشد. همچنین وقتی دمای آب دریا روزها نسبت به درجه ی حرارت هوای ساحل کمتر است، همواره باد ملایمی از دریا به ساحل می وزد، و شبها که آب دریا نسبتا گرم است و در مقایسه با ساحل دمای بیشتری دارد باد ملایمی از ساحل به دریا در حال وزیدن خواهد بود.

امتداد باد را با سوی مبدأ آن مشخص می کنند مثلا باد شمالی بادی است که از طرف قطب شمال به جنوب می وزد.

بادسنج ها نیز وسایلی هستند که در مقابل باد قرار داده می شوند، و متناسب با چرخیدن پره های آن سرعت باد در آن دستگاه بر حسب کیلومتر بر ثانیه مشخص می گردد.

نخستین کسی که در مورد باد و چگونگی اندازه گیری آن و انواع بادها بر حسب سرعت آن مطالعه کرد، « فرانسیس بوفرت» دریا سالار معروف انگلیسی بود.

او واحدی برای سنجش شدت باد ابداع کرده است، که به نام خود او« بوفرت» معروف است. و از صفر شروع و به دوازده ختم می شود.

مثلا اگر شدت باد یک بوفرت باشد، در هر ساعت یک الی یک و نیم کیلومتر می پیماید و فقط دود بلند شده از دود کش بخاری ها را کمی منحرف می کند ولی اگر باد سنج در یک کشتی سرعت باد را شش بوفرت نشان دهد ناخدای کشتی می فهمد که شدت باد سی الی سی و شش کیلومتر است و کشتی در معرض تهدید قرار دارد.

 

استفاده از انرژی باد

نیروی باد (فن آوری استفاده از باد برای ایجاد برق) جزء منابع جدید تولید برق است که امروزه سریعترین رشد را در سطح جهانی بخود اختصاص داده است. نیروی باد توسط توربینهای عظیم سه پره‌ای تولید می‌شود که در بالای برجهای بلند نصب می‌شوند و کار کردشان مانند پنکه معکوس است. بجای استفاده از انرژی برق برای تولید باد و خنکی، توربینها از باد استفاده می‌کنند که نیروی برق تولید کنند. باد پره‌ها را می‌گرداند و پره‌ها از طریق شافت یا میله گردان انتقال دهنده حرکت و یک سری چرخ دنده ژنراتور الکتریکی را به حرکت وا می‌دارد.

در نقاط دور افتاده که هیچ منبع انرژی دیگری برای ارائه خدمات وجود ندارد. در کارخانجات باد یا اصطلاحا در مزارع باد، گروههایی از توربین های بادی بهم متصل شده تشکیل یک شبکه را میدهند و برق تولید میکنند. برق تولیدی از طریق دستگاه انتقال نیرو و شبکه خطوط توزیع به دست مصرف کننده می رسد. 


انرژی باد بهر حال یکی از ارزانترین منابع انرژی قابل تجدید است که دارای آینده‌ای امیدوار کننده نیز می‌باشد. معهذا چون طبیعتی متغیر و قانون ناپزیر دارد و به هیچ فرمول و دستورالعملی پایبندی نشان نمی‌دهد، محققین می‌باید هنوز عواقب و عوارضی که بر سیستمهای آب شیرین کنی از خود نشان می‌دهد و عملکردش بر کل سیستم را ارزیابی دقیق کنند.