علم و تفکر

نفت چیست؟

نفت یکی از مهمترین خدمتگذاران بشر است.

این ماده روشنایی و حرارت و نیرو برای اتومبیل ها، قطار ها، هواپیماها، کشتی ها و تراکتور ها و ..... فراهم می سازد. یکی از مهمترین محصولات نفت روغن است. زیرا اگر روغن نباشد، تقریبا تمام ماشین ها به علت اصطلاک متوقف خواهند شد، و این روغن است، که در تمام آنها نیروی اصطلاک را به حداقل می رساند.

از نفت خام، بنزین، نفت سفید، گازوئیل، قیر و خیلی از محصولات دیگر تهیه می شود.

نفت از چه تولید می شود:

دانشمندان عقیده دارند، که نفت از گیاهان جانورانی که در روزگاران قدیم زندگی می کردند، به وجود آمده است. این گیاهان و جانوران وقتی به پایان عمر خود رسیدند، در ته دریا روی هم انباشته می شدند، به مرور میلیون ها تن ماسه و گل روی آنها را می پوشاندند. در تحت فشار، این گل و ماسه تبدیل به سنگ می شدند. و مقداری نیز به صورت مایع تیره رنگی در می آمدند، که در میان این سنگ ها مسدود

می شدند. بالا آمدن پوسته ی زمین باعث می شد، که قسمتی از کف دریاهای قدیم، به زمین خشک تبدیل شوند.

در نتیجه مقداری از مایعات مذکور به سطح زمین تراوش نمایند.

نفت خام مدّت هزاران سال به  کار برده شده است. در زمان قدیم چینی ها و مصری ها آن را به عنوان دارو به کار می بردند، و در هندوستان قبل از میلاد آن را به مصرف سوخت می رساندند.

امروزه نفت خام را با کندن چاه های نفت از دل زمین بیرون می آورند. نفت خام به شکلی که از چاه خارج می شود مورد استفاده کمی دارد. آن را به وسیله لوله ها به پالایشگاه های نفت منتقل می کنند، و در آنجا حرارت می دهند. نفت خام در درجه ی حرارت معین می جوشد، و اوّلین مادّه ای که ازآن خارج می شود، بنزین است، بعد نفت سفید و گازوئیل و روغن و نفت کوره و قیر از آن حاصل می گردد.