افلاک نما چیست؟

علم و تفکر

افلاک نما چیست؟

« افلاک نما » نوعی ساختمان بخصوص است که سقفی به شکل گنبد یا نیم دایره دارد. داخل این بنا صندلیهایی برای نشستن تماشاگران قرار داده شده است و بر روی سقف گنبدی شکل آن با استفاده از پروژکتور، عدسی، منشور و آینه آسمان شب به صورت نقاط نورانی به نمایش گذاشته می شود. پروژکتور افلاک نما می تواند محل دقیق ستارگان و حرکات آنها را در آسمان نشان دهد.

این پروژکتور می تواند حرکت ستارگان را کاملا طبیعی، سریعتر، کندتر و یا حتی برعکس به نمایش بگذارد. به این ترتیب می توان وضعیت ستارگان آسمان را در هر موقع از سال مشاهده و بررسی کرد.

به علاوه پروژکتور افلاک نما می تواند تصاویر بزرگ شدۀ ستارگان، سیّارات، شهابها، اقمار و سایر اجرام آسمانی را نیز نشان دهد و حتّی سفر با سفینه های فضایی را به صورتی کاملا واقعی به نمایش درآورد. افلاک نما نه تنها برای آموزش فضانوردان و دریانوردان به کار می رود، بلکه یک وسیلۀ کمک آموزشی نیز محسوب می شود. به کمک افلاک نما می توان به کودکان و بزرگسالان اطلاعاتی راجع به ستاره شناسی داد.

افلاک نما می تواند حرکت یک سال ستارگان را در چند ثانیه به نمایش درآورد.

نخستین افلاک نمای مدرن در سال 1923 میلادی توسط شرکت « زایس » در شهر مونیخ آلمان ساخته شد. امروزه اکثر شهرهای بزرگ جهان افلاک نما دارند. بزرگترین افلاک نمای جهان در شهر مسکو واقع است و قطر گنبد آن 15/25 متر است. افلاک نمای شهر سان فرانسیسکو در آمریکا حدود 25 هزار قطعۀ مکانیکی و 5/2 تن وزن دارد.