علم و تفکر

مثلث برمودا

به ناحیه ای مثلثی شکل در اقیانوس اطلس و در جنوب شرقی ایالات متحدۀ آمریکا ، « مثلث برمودا» گفته می شود. در این منطقه بنا به دلایل نامعلوم بیش از 50 کشتی و 20 هواپیما بدون برجا ماندن هیچ اثری ناپدید شده اند و هزار نفر نیز در طول دو قرن گذشته جان خود را از دست داده اند. این ناحیه از سه طرف به فلوریدا ، پورتوریکو و برمودا  محدود می شود. مساحت آن 3900000 کیلومتر مربع است.

در سال 1750میلادی سه کشتی اسپانیایی و در 23 مارس 1973 میلادی یک کشتی باری در این منطقه ناپدید شدند؛ ولی هیچ اثری از تکه پاره های خرد شده، اجساد و یا بازماندگان یافت نشد.

تعدادی هواپیما نیز در این منطقه مفقود شده اند. در پنجم دسامبر 1945 میلادی پنج فروند هواپیمای بمب افکن آمریکایی در حالی که سوخت کافی داشتند در مثلث برمودا ناپدید شدند. آخرین پیامی که برج کنترل دریافت کرده بود این بود که تمام دستگاهها از کار افتاده اند. هواپیمایی که برای عملیات جستجو اعزام شده بود نیز ناپدید شد. در سال 1968 میلادی یک زیر دریایی هسته ای آمریکا در این ناحیه مفقود شد.

دانشمندان سعی کرده اند دلیلی برای ناپدید شدن اسرار آمیز کشتیها و هواپیماها در این منطقه بیابند. برخی از انها معتقدند که توفانهای عظیم یا جریانهای دریایی بقایای آنها را به نقاط دور دست اقیانوس برده اند. برخی دیگر می گویند این ناحیه  دارای یک حوزۀ مغناطیسی بسیار قوی است که موجب قطع علایم رادیویی می شود. با این حال هیچ کس نوانسته است جواب قانع کننده ای برای حوادثی که در مثلث برمودا رخ داده است بیابد.