پیکاسو که بود؟

علم و تفکر

پیکاسو که بود؟

« پابلو پیکاسو» نقاش معروف اسپانیایی، یکی از مشهورترین هنرمندان قرن بیستم میلادی بود. او در طول 78 سال کار مداوم هنری 13500 تابلوی نقاشی، 100 هزار حکاکی و چاپ نقش سنگی « تصاویری که پس از خلق توسط هنرمند، به روشی خاص چاپ می وند»، 34 هزار نقاشی برای کتابهای مصوّر و 300 مجسمه از خود به یادگار گذاشته است. ارزش این آثار هنری بیش از 690 میلیون دلار است.

پیکاسو در 25 اکتبر 1881 میلادی در شهر مالاگا واقع در اسپانیا متولّد شد. پدرش در مالاگا معلّم هنر بود. پیکاسو از خردسالی نقاشی می کرد. او در سن 14 سالگی دروس یک مدرسه هنری را در یک روز گذراند. برای مردم عادی گذراندن این دروس حداقل یک ماه به طول می انجامید. پیکاسو  در 16 سالگی کلیۀ امتحاناتی را که در مدارس هنر اسپانیا برگزار می شد گذرانده بود. او در سال 1904 میلادی ساکن پاریس شد و ازدواج کرد. در واقع پیکاسو پس از ازدواج به شهرت رسید.

پیکاسو هنرمندی خلاق بود و تنوّع بسیار زیادی در کارهای او به چشم می خورد. او به سبکهای مختلف نقاشی می کرد. سبک « کوبیسم» مشهورترین سبکی است که وی در نقاشی خلق کرد.

کوبیسم در لغت یعنی « مکعب گرایی».

در این سبک، هنرمند سعی در خلق تصویری قابل درک و دقیق از موضوع مورد نظر ندارد، بلکه آن موضوع را با استفاده از اشکال هندسی گوناگون، مانند مثلث و مربع به تصویر می کشد.

در واقع در این سبک، بر خلاف سبکهای قبلی، نقاش یک شیء را از یک زاویۀ دید ترسیم نمی کند و آن را به شکلی نقاشی می کند که گویی از زاویه های مختلف دیده می شود.

یکی از مشهورترین آثار پیکاسو تابلو نقاشی « گرنیکا» است.

ایت تابلو تصویری هراس انگیز است که وحشت نقاش از بمباران شهر گرنیکا را در  طول جنگهای داخلی اسپانیا در دهۀ 1930 میلادی به تصویر کشیده است.

پیکاسو در هشتم آوریل سال 1973 میلادی در فرانسه درگذشت.