شیر چگونه به ماست تبدیل می شود؟

علم و تفکر

شیر چگونه به ماست تبدیل می شود؟

شیر یک مادۀ غذایی طبیعی است که نوزاد تمام پستانداران از آن تغذیه می کنند. این مادّه تمامی موادّ غذایی مورد نیاز نوزاد را تأمین می کند. شیر ترکیبی از آب، چربی، قند، نشاسته، پروتئین، ویتامین و موادّ معدنی است. انسان از شیر چهار پایانی مثل گاو ، بز، گوسفند، شتر و حتّی گوزن تغذیه می کند. شیر برای تهیّۀ ماست، کره، پنیر، خامه و بستنی به کار می رود.

برای تهیۀ ماست به روشهای تجاری ابتدا نوعی باکتری مخصوص را به شیر می افزایند. پس از آن، شیر را برای مدتّی در دمای 44 درجۀ سانتی گراد نگهداری می کنند تا باکتری شروع به فعّالیت کند.

سپس آن را تا دمای پنج درجۀ سانتی گراد سرد می کنند تا فعّالیت باکتری متوقّف شود و شیر شروع به بستن و به اصطلاح ماست بندی کند.

انسان از گذشته های دور از ماست به عنوان یک مادّۀ غذایی استفاده می کرده است. در زمانهای گذشته ماست به عنوان نوعی دارو مصرف می شده است. ماست به هضم غذا کمک می کند و مانع از برخی ناراحتیهای معده می شود.

ماست را می توان با طعمهای مختلف تهّه کرد.

برخی از مردم آن را با نمک و برخی با شکر می خورند. یونانی ها معمولا ماست را با عسل مصرف  می کنند. در یونان، ترکیه، هند، و ایران ماست را با خیار و سبزی به صورت سالاد در می آورند.

ماست را می توان به صورت شیرین شده با شکر و میوه نیز تولید کرد.